Jurist:Spray varunødvendig
Jurist:
Spray var
unødvendig
Var det nu nødvendigt at bruge peberspray, spørger Christoffer Badse, som er jurist i Institut for Menneskerettigheder. Den anholdte ligger jo allerede ned med en betjent over sig, anfører han. Foto fra videoklip
Foto: Christian Brandt
Christoffer Badse fra Institut for Menneskerettigheder undrer sig over betjents brug af peberspray under anholdelse
Odense: Var det nødvendigt for betjente fra civilpatruljen at bruge peberspray, tilsyneladende adskillige gange, under en anholdelse, mens den anholdte allerede lå på maven med en betjent over sig?Jurist og afdelingssouschef i Institut for Menneskerettigheder, Christoffer Badse, har set videoen af anholdelsen i Søndergade. Som han ser situationen, er den 26-årige "i høj grad pacificeret", da politifolkene begynder at bruge peberspray mod ham.
- Man kan godt spørge, om det virkelig var nødvendigt at gribe til den her form for magtanvendelse, siger han.
Reglerne siger, at politiet må bruge peberspray som magtmiddel, hvis de møder aktiv eller passiv modstand under en tjenstlig handling, som for eksempel anholdelsen i Søndergade. Christoffer Badse understreger, at det tit kan være vanskeligt at vurdere i konkrete tilfælde.
- Det er en ret voldsom anholdelse, og han vægrer sig i en vis grad. Det ser ud til, at der en vis tumult. Han er næsten overmandet med en del betjente rundt om sig, da han bliver sprayet i øjnene. Man skal som udgangspunkt gøre, som politiet siger, men hvis man ikke gør, berettiger det ikke nødvendigvis til, at man får sprøjtet peberspray i øjnene. Slet ikke hvis man allerede er pacificeret, siger han.
Juristen peger på, at et af problemerne ved brugen af peberspray er, at det er let at bruge.
- Når det er så let at anvende, er der altid en risiko, for at det bliver brugt i højere grad, end reglerne giver mulighed for. Sprayen kan trækkes hurtigt. Derfor er der også en regel om, at man så vidt muligt skal advare, inden sprayen bliver anvendt, siger han.
Spændt på afgørelse
I det her tilfælde var det meget vigtigt at advare den anholdte på forhånd, fordi han allerede var pacificeret på jorden, mener juristen. Han kan ikke med videoen som grundlag afgøre, om betjentene faktisk advarer om sprayen på forhånd.Der skal være større fokus på politiets brug af peberspray som magtmiddel, mener Christopher Badse, som ser frem til en afgørelse i den konkrete sag.
- Flere ting taler for mere tilbageholdenhed med at bruge det. Det er ganske smertefuldt at få i øjnene. Og det må aldrig være anvendes som en form for afstraffelse, siger han.
- I det konkrete tilfælde vil jeg sige, at i og med at han er ene person, og der er en del betjente rundt om ham, så kan man godt sætte spørgsmåltegn ved, om det var nødvendigt at bruge peberspray, siger han.



