fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
Broderskab og orkideer

Broderskab
og orkideer

Annonce:

Fjord & Bælt

Kom og oplev havets magi i Kerteminde.

Violet skønhed ved navn Aphrodite. Orkideen er en krydsning mellem arterne Laelia og Cattleya.
Foto: Morten Groth Schärfe
Tvillingebrødrene Arne og Bent Larsen i Haarby bruger al deres fritid på orkideer. De har en af Danmarks største samlinger med over 1000 blomster, der bliver nusset og passet i et stort væksthus ved stuen
Smukke orkideer i hvide, lilla, røde og orange farver åbenbarer sig, når man træder gennem stuens terrassedør direkte ud i et kæmpestort væksthus.

Tvillingerne Arne og Bent Larsen i Haarby byggede sidste år det 46 kvadratmeter store drivhus uden på parcelhuset, så de kan nyde deres fælles store passion for orkideer både sommer og vinter.

De var en ferietur til Madeira i 1991, der for alvor fik tvillingebrødrenes øjne åbnet for det eksotiske og smukke i denne særlige blomst.
Broderskab og orkideer

- Vi har før haft et gammelt drivhus i haven med ananas-blomster, men da vi besøgte de store orkide-samlinger på Madeira, faldt vi pladask og vidste, at sådan en samling måtte vi også have, fortæller de 57-årige brødre og bofæller, mens de viser rundt mellem de frodige sjældenheder.

- Vi har omkring 1000 orkideer i alt her i huset, og der er vel 500 forskellige arter. Mange er så sjældne, at de slet ikke kan købes herhjemme, fortæller Bent Larsen og peger på en af de ældste orkideer i samlingen - en såkaldt "Afrikansk Leopard", der har fået sit danske navn, fordi dens blomster er leopardmønstrede i gule og brune nuancer.

Der går sport i det

Arne og Bent Larsen bytter sig til de sjældne blomster - enten via andre samlere i Danmark eller i udlandet, men der sniger sig også helt almindelige butiksorkideer ind i samlingen.
Broderskab og orkideer

- Denne her er faktisk købt i Bilka for nylig, fortæller Bent Larsen og tager en orange-blomstret orkide frem fra et af de store rulleborde. Normalt køber vi ikke orkideer i supermarkederne, men den så spændende ud og var uden artsnavn. En stor del af sporten går jo også ud på at få artsbestemt den - foreløbig er vi kun nået frem til, at det er en Cattleya-blanding, smiler han.

Cattleya-orkideerne er oprindeligt vildarter fra Sydamerika, som ikke kan købes i de danske butikker, fordi der ikke er ret mange gartnerier, der dyrker dem.
Broderskab og orkideer

- De fleste af de orkideer, man kan få herhjemme, og som mange har i deres stuevinduer, er Phalaenopsis-arter fra Sydøstasien. Den type orkide er nemlig lettere at have med at gøre i et almindeligt stuevindue.

Vandingens kunst

Mange tror, at orkideer er særdeles vanskelige at passe, men det er lidt af en myte ifølge de to vestfynske entusiaster, der råder orkide-begyndere til at sætte blomsterne i blød i nogle minutter et par gange om ugen i stedet for at vande direkte ned i potten.
Broderskab og orkideer

- Orkideer kan nemlig ikke tåle at have rødderne i vand, så rådner de, lyder forklaringen.

Når man har så mange blomster som Arne og Bent, er det dog et stort arbejde at få dem vandet.

- Det kan godt tage henved fire timer og skal gøres hver anden dag her om sommeren på grund af varmen i væksthuset, forklarer Bent Larsen og demonstrerer, hvordan et sindrigt system opsamler regnvandet ude fra tagrenderne på huset og leder det ind i nogle store tanke under blomsterbordene.
Broderskab og orkideer

Det er nu ikke strengt nødvendigt at bruge regnvand til sine orkideer - i hvert fald ikke på Fyn, hvor vandet fra vandværkerne ikke er særlig hårdt. Når Bent foretrækker regnvandet, er det af mere økonomiske årsager.

- Det er i forvejen en ret dyr hobby at have sådan en orkidesamling, for væksthuset er opvarmet om vinteren og planterne er heller ikke billige i indkøb, fortæller han og skønner, at samlingen står ham i omkring 50.000 kroner.

Aldrig i blomst

Der er stor forskel på, hvornår de enkelte arter blomster. Nogle står flotte og farverige i flere måneder, mens andre er mere sky og kun sjældent viser deres skønhed.
Broderskab og orkideer

- Jeg har vanilleorkideer, som aldrig har blomstret, men helt at opgive håbet gør jeg naturligvis ikke, fortæller Bent Larsen og peger på en orkide-type, der klatrer op ad en træstamme og mest af alt ligner en bønne.

Op ad et gitter i midten af væksthuset hænger nogle miniorkideer på noget, der mest af alt ligner små brændestykker.

- I naturen vokser orkideerne på bark i stedet for i jorden, som de fleste blomster. Og de der har jeg selv fået til at gro ved at sætte dem fast med fiskesnøre et stykke tid, indtil de har slået rod, siger Bent Larsen og tager et af eksemplarerne ned.
Broderskab og orkideer

Han forklarer, at man aldrig må plante en orkide i jord.

- Det kan den slet ikke tåle. Små barkstykker er det optimale, for ellers får den for meget fugt og næring. Lidt substral i ny og næ kan man godt give, men højest en tredjedel af mængden til almindelige potteplanter.

Ingen sommerferie

Orkideerne i Arne og Bents væksthus har deres højsæson om sommeren, og selv når ruderne i huset er kalket til for at undgå at solen brænder for stærkt, så bliver der meget varmt. Jo mere varme, des mere vanding.
Broderskab og orkideer

- Vi elsker at rejse, men i sommersæsonen tager vi sjældent væk mere end et par dage ad gangen. Man kan jo ikke sætte en nabo til at vande fire timer hver anden dag. På den måde er det lidt som at have børn, siger Arne og Bent Larsen.

Når det bliver vinter igen, skal tvillingebrødrene dog endnu engang til Madeira for at nyde livet og studere andres samlinger af orkideer.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30