fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
Helt ind i værkstedet

Helt ind
i værkstedet

Annonce:

Oplev grækenland!

Kreta, Korfu, Rhodos, Halkidiki m.m. Se alle vores tilbud her!

Kunstnerægteparret Frede Troelsen og Birgitte Thorlacius er med i den stort anlagte pinseevent, hvor kunstnere på hele Fyn slår dørene til deres atelier op for publikum.
Foto: Peter Leth-Larsen

Seneste Nyt

Kunst

Over 100 fynske kunstnere holder åbent hus i weekenden. NU har tyvstartet og besøgt tre af dem
Mandag var det. Solen skinnede i et hjørne af hegnet, og bilen var klar. På forsædet lå der to kørselsvejledninger, som Krak og nettet havde hjulpet med. De fortalte alt om vejen til først Hestehaven 201 i Odense SØ og dernæst Kærbyvej 20 i Asperup.

Adresserne havde jeg fundet i kataloget til "Fynske Kunstdage 2009". Det rummer ganske vist over 100 forskellige kunstnere, fordelt over hele Fyn med tilliggende øer, men da det var ordnet efter områder, havde jeg resolut slået op på de to kommuner, jeg ville kunst-jage i: Odense og Middelfart.
Helt ind i værkstedet

Bingo. For her så jeg, at kunstneren Birgitte Lykke Madsen, til daglig leder af Fyns Grafiske Værksted, havde besluttet sig for at åbne sit lejede atelier i Gæsteatelier Hollufgård. Og her fremgik det også, at kunstnerægteparret Birgitte Thorlacius og Frede Troelsen tog imod i privatboligen i Asperup.

Godt med besøg

Det var ingen kunst at finde frem til Hollufgård, som også har skulturudstilling i Parken. Op ad trappen og ind - og her stod Birgitte Lykke Madsen, som ikke har plads til et atelier i sin Odense-lejlighed, men som derfor er ekstra glad for at kunne leje sig ind på Hollufgård, hvor der også er andre kolleger med åbne døre i weekenden.
Helt ind i værkstedet

- Jeg har været med til åbent hus før, og sidste gang gik der omkring 500 besøgende gennem værkstedet. Det er på en måde bedre med sådan et åbent hus end en regulær udstilling, sagde Birgitte Lykke Madsen, som var i færd med at male sin øjeblikkelige passion: Birketræernes stammer.

- Når der er fernisering, kommer vennerne og får vin og snacks og synes alle, det er fint, det man har lavet. Men når der er åbent hus, kommer de, der har bestemt sig for at se på kunst for alvor. Og når man så står og arbejder, er det helt naturligt, at de besøgende spørger til, hvad man laver - og hvordan man gør det. Det er bare så godt.
Helt ind i værkstedet

Birgitte Lykke Madsen strålede helt ved tanken om de forhåbentlig mange besøg på Hollufgård, hvor der også er andre kolleger med åbne døre.

Kørselsvejledning nr. to førte os til Kærbyvej 20 i Asperup - via motorvejen mod vest og afkørsel 56 mod Brenderup.

Vi skulle laaaaaangt ud på landet. Helt derud, hvor køerne så op, når der kom en bil forbi - men også helt derud, hvor omgivelserne på forårsvis var lige til at labbe i sig, og hvor hvidtjørnen var hvidere end mælk.
Helt ind i værkstedet

Kunstnerægteparret Birgitte Thorlacius og Frede Troelsen tog imod - som de vil gøre det for alle her i weekenden - og viste glad og gerne rundt på deres store ejendom, et tidligere frilandsgartneri på tre tønder land, købt i 1971 med frugtplantage, mark og skov.

Stedet har således i 38 år været arbejdsplads for billedhugger Troelsen, der har huggeplads ude og indtil flere atelierer inde. Lige i nærheden af grafiker Thorlacius’ trykpresse, der fylder sit eget rum og læner sig op ad store tegninger med skræppeblade og mange fine delikate grafiske blade.

- Vi har altid brugt den natur, vi har så tæt på. Jeg prøvede en dag at sidde ude blandt skræpperne og ridse i en plade, men den gik ikke. Katten væltede det hele, siger Birgitte Thorlacius og peger ud over et skræppehav nede i retning af Frede Troelsens huggeplads.

- Se alle de skræpper her. De kommer af en enkelt lille plante, som jeg tog hjem for at tegne og siden plantede ud. Men det er godt nok længe siden. Og nu er jeg vist ved at være færdig med skræpper, efter at jeg i et halvt år har arbejdet med en stor udsmykningsopgave, som forestiller - skræpper, lyder det lidt træt.

Gerne flere med

- Vi er glade for at være med i "Fynske Kunstdage". Det er et intiativ, der er taget af de fynske biblioteker og folkene bag www.kunstportalfyn.dk, og dem vil vi gerne støtte. Alt formidlingsarbejdet med den professionelle kunst strandede jo, da Fyns Amt lukkede, og mange af de fynske kommuner har endnu ikke rigtigt fundet frem til deres kunstpolitik, som Frede Troelsen siger, mens vi drikker kaffe i haven og ser på alle de granitskulpturer, der rejser sig bag - og i - buskene.

Han er ved at gøre klar til en stor udstilling, som åbner 14. juni på SAK i Svendborg, mens Birgitte Thorlacius lige skal vænne sig til at være på Fyn igen efter en hel uges tegning ved Vesterhavet og på fyret i Hanstholm.

- Vi håber da, der komme mange besøgende. Jeg regner med at stå og trykke noget grafik, for det er vigtigt, at man oplever arbejdet med tingene. Det giver en større forståelse for kunsten, siger hun.

Begge er glade for, at også professionelle kunstnere har åbnet dørene for publikum, men de kunne godt ønske sig, at flere var med.

- Her i Asperup kan man dog også besøge Asperup­gaard, hvor Bjarne Dinesen, tidligere billedkunstlærer på Skt. Knuds Gymnasium i Odense, har åbnet sin lade med kunst og sin store flotte have for besøgende. Her udstiller vi også sammen med bl.a. Nina Ferlov, Birgitte Fløe og Steffan Herrik.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30