Odense-byggeribegynder førsti 2010
Odense-byggeri
begynder først
i 2010
Byggeriet af musik- og teaterhus på koncerthusgrunden i Odense kommer overhovedet ikke i gang i år. Det sker først i 2010. Læs i Fyens Stiftstidende onsdag om den tavse bagmand og rigmand Jens Belling.
Foto: Hans H Østergaard/Fyens Stiftstidende
Seneste Nyt
Odense
Det bekræfter kontorchef Pia Bay, Odense Kommune. Hun er den embedsmand, der sidder tættest på forhandlingerne med Lillebælt Gruppen, der står bag planerne.
Pia Bay oplyser, at de igangværende drøftelser mellem parterne ventes afsluttet i juni/juli. I den forbindelse indgår en garantisum på 25 millioner kroner som et element. Og de penge er endnu ikke betalt.
- Da byggeriet ikke fysisk påbegyndes nu, ønsker Odense Kommune at disponere over grunden og de offentlige parkeringspladser, der forsvinder, når bulldozerne går i gang.
Kontorchef Pia Bay slår fast, at projektet realiseres, så de gældende afleveringsfrister i 2013 overholdes - på trods af den senere byggestart end oprindeligt forudsat.
LÆS I STIFTSTIDENDE ONSDAG OM DEN TAVSE BAGMAND OG RIGMAND, JENS BELLING






