fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

Eventyrløb
lukker for
trafik

Annonce:

Fyens Totalservice

Anlægsgartner, entreprenør samt brolægning mm.

Eventyrløb lukker for trafik
Der er en del ændringer i trafikken i Odense torsdag på grund af Eventyrløbet.
Foto: Arkivfoto: Yilmaz polat/Yilmaz Polat
Eventyrløbet Kristi himmelfartsdag kommer til at berøre mange
mennesker - også selvom de ikke selv deltager i løbet.
Et par buslinjer kører ad andre ruter, og andre linjer må forventes at køre med forsinkelser. Linje 31 og 32 kører via Bystævnevej og Middelfartvej indtil klokken 14.30 torsdag.

Det betyder, at busserne slet ikke kører ad Stadionvej, Højstrupvej og Uffesvej. Til gengæld fortsætter begge ruter ad Middelfartvej og Bystævnevej til Rismarksvej.

Linjerne 21, 22, 29 og 122 kører som normalt ad Rugårdsvej, men formentlig med forsinkelser, fordi løberne skal krydse Rugårdsvej for at komme ud på Søhusstien.

Men bortset fra ændrede busruter vil trafikken i en stor del af start- og målområdet ved atletikstadion i Odense også være præget af, at flere af vejene området er lukket i forbindelse med Eventyrløbet.

Stadionvej vil være spærret i begge retninger fra Rugårdsvej til hovedindgangen til Fionia Park, Højstrupvej vil være spærret i begge retninger fra hovedindgangen til Fionia Park og til rundkørslen ved Møllemarksvej, Møllemarksvej vil være spærret i begge retninger fra rundkørslen og til Haveløkken, og endelig vil Rugårdsvej være spærret i begge retninger fra Jernbanevej til Stadionvej.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30