fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
Alt udsolgt til kvindeløb

Alt udsolgt
til kvindeløb

Annonce:

Champignonkompost til haven!

Køb direkte og spar penge. Bestil online her!

Kvinderne vil løbe og helst sammen med andre kvinder. Forrige weekend var der I Form Kvindeløb i Odense med 4000 deltagere. Næste gang er Femina Kvindeløb med 2500 deltagere og allerede nu kan OGF melde alt udsolgt til Alt for Damernes Kvindeløb i begyndelsen af juni.
Foto: BIRGITTE CAROL HEIBERG
Tirsdag formiddag kan OGF melde, at der ikke er flere pladser til Alt for Damernes Kvindeløb i Odense
Det er væltet ind med tilmeldinger i løbet af weekenden og mandag, at der nu er helt og aldeles udsolgt.

3500 pladser til Alt for Damernes Kvindeløb i Odense er nærmest blevet revet væk, og derfor må Odense Gymnastik Forening (OGF) og Eventyrløbet - de praktiske arrangører bag løbet sammen med ugebladet - melde, at der ikke er flere pladser.

Tirsdag morgen blev de sidste deltagere tastet ind i systemet, og dermed er løbet på Engen i Fruens Bøge den 10. juni udsolgt.

- Vi er da bestemt stolte over, at vi næsten en måned før løbet kan melde alt udsolgt, siger løbsleder Bent Iversen, OGF.

Han ser det store antal tilmeldinger som en kombination af, at løbet er blevet godt markedsført, at det er et godt koncept og at trenden er, at kvinder vil løbe rene kvindeløb.

- Vi var i efteråret i tvivl, om vi skulle sætte loftet på 3000 eller 3500 deltagere. Det var godt, vi valgte det sidste, siger Bent Iversen.

Han bliver i disse dage ikke kimet ned, men mailet massivt af folk, som gerne vil have et startnummer - både til kvindeløbet og til dette års Eventyrløb.

- Vi skulle allerede i efteråret bestille t-shirts og gaveposer, så derfor kan vi ikke nu bare udvide med 500, hvis vi havde lyst til det, siger en ellers begejstret løbsleder.

Brochurer smidt ud

Mandag aften pakkede frivillige startnumre til Eventyrløbet, som finder sted næste torsdag på Kristi himmelfartsdag. Sammen med startnumre, chip og information skulle også have ligget en reklamebrochure for det nye kvindeløb. Det blev ikke nødvendigt.

- I stedet blev der afleveret og smidt 25.000 løbsbrochurer ud på genbrugsstationen, siger pr-koordinator Erling Jensen, OGF.

Det er første gang, Alt for Damernes Kvindeløb finder sted i Odense under dét navn, men har tidligere været arrangeret som OGFs eget kvindeløb.

Og hvor der tidligere kun var én distance på 5 kilometer er der i år både 5 og 10 kilometer. Cirka 800 kvinder stiller op på den lange distance, mens resten tager den korte.

Allerede pinselørdag den 30. maj afvikles endnu et kvindeløb. Det er Femina Kvindeløbet, der i år har 10-års jubilæum. Løbet arrangeres af Odense Orienteringsklub i samarbejde med ugebladet Femina.

Her er deltagerloftet sat til 2500, og tirsdag middag var der tilmeldt 2300. Sidste frist for at melde sig til dette løb er den 20. maj - medmindre loftet på de 2500 deltagere er nået inden da.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30