fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt
MF’er og murermester i kamp

MF’er og
murermester
i kamp

Annonce:

Giganthuse - udlejning

af store feriehuse op til 56 personer. Se mere her:

Mansur Sheik Ibrahim får i aften at vide, hvor han placeres på Venstres byrådsliste.
Foto: John Fredy
Et folketingsmedlem og en murermester er sammen med ti andre i aften i kamp om medlemmernes gunst, når Venstre i Odense bestemmer, hvordan 12 byrådskandidater skal fordeles på listen til byrådsvalget 17. november.

Lars Chr. Lilleholt, der også er byrådsmedlem, er favorit til at få flest stemmer, mens det betegnes som temmelig svært at gætte på, hvordan det vil gå med Mansur Sheik Ibrahim, der er dansk statsborger - med somalisk baggrund.
MF’er og murermester i kamp

De to skal sammen med ti andre Venstre-folk indplaceres efter rådmand Jane Jegind, der for længst er udpeget som partiets spidskandidat.

Mødet holdes klokken 19 i Paarup Sognegaard.

Selve afstemningen bliver måske en anelse forsinket, fordi det ventes, at et byrådsmøde onsdag klokken 17 trækker lidt ud, så det kan være svært for Jane Jegind og Lars Chr. Lilleholt at nå frem til Paarup i tide.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0