Seneste Nyt
Indland/Fyn
OECD-prognoseskræmmer Løkke
OECD-prognose
skræmmer Løkke
Finansminister Lars Løkke Rasmussen ser med stor alvor på OECD-prognoser, der markerer dystre tider for verdensøkonomien. Der er pres på G 20-landene før møde.
Når verdens 20 største økonomier - de såkaldte G20-lande - mødes i weekenden, er det med dystre tal fra den økonomiske samarbejdsorganisation OECD i bagagen. Finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) er bekymret for udviklingen og efterlyser handling på mødet, der bliver afholdt i London. - OECD-prognosen er en alvorsfuld klangbund for det G 20-møde, der nu starter i London. Vi forventer alle, at der kommer øget koordination om, hvordan vi styrer os fri af krisen, og hvordan vi undgår den næste krise, siger Lars Løkke Rasmussen til Ritzau.
Prognosen viser, at eurolandenes økonomi bliver minimeret med 4,1 procent i år, og samtlige 30 OECD-lande vil gå i recession på samme tid. Det er aldrig sket før, siger OECD's cheføkonom, Klaus Schmidt-Hebbel, til Politiken. I Danmark er der udsigt til den laveste vækst i mere end 50 år.
- Det er en meget dyster prognose fra OECD, og noget af det mest dystre man overhovedet har set. Det understøtter billedet af usikkerhed. Der kommer prognose efter prognose, som tegner et lidt forskelligt billede, men alle tegner et billede af, at krisen bestemt ikke er overstået endnu. Det er nok det mest sikre, man kan sige, siger Lars Løkke Rasmusen.






