Bendtsensjagtturekommerunder lup
Bendtsens
jagtture
kommer
under lup
Ombudsmanden går nu ind i sagen om tidligere økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsens (K) jagt- og golfture.
Foto: Lars Skaaning/Polfoto
Seneste Nyt
Indland/Fyn
Ombudsmanden går nu ind i sagen om tidligere økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsens (K) jagt- og golfture.
Bendts Bendtsens (K) golfrejser og jagtture skal nu indgå i en redegørelse fra Økonomi- og Erhvervsministeriet til Folketingets Ombudsmand. Når redegørelsen er klar, afgør ombudsmand Hans Gammeltoft-Hansen, om der er grundlag for at iværksætte en undersøgelse af sagen.I brevet til ministeriet henviser han til B.T.'s artikel fra den 15. marts om, at Bendt Bendtsen fra 2003 til 2008 deltog i en række jagtture og golfrejser, som blev betalt af virksomheder og privatpersoner.
Hørsholms borgmester, den fhv. Konservative Uffe Thorndahl, meldte for nylig Bendt Bendtsen til politiet, fordi Bendt Bendtsen ifølge ham burde have betalt skat af rejser og ture.
- Til brug for mine overvejelser om, hvorvidt der er grundlag for, at jeg af egen drift efter ombudsmandslovens §1, stk. 1, tager sagen op til undersøgelse, beder jeg Økonomi- og Erhvervsministeriet om en redegørelse for sagen. Jeg beder i den forbindelse om oplysninger om de jagtture og golfrejser, som Bendt Bendtsen ifølge de oplysninger, der er fremkommet i pressen, har deltaget i som minister, og om karakteren og formålet med disse arrangementer. Jeg beder også om oplysning om, hvorvidt ministeriet har betalt for ministerens deltagelse i arrangementerne, skriver ombudsmanden.
Hørsholms borgmester, den fhv. Konservative Uffe Thorndahl, meldte for nylig Bendt Bendtsen til politiet, fordi Bendt Bendtsen ifølge ham burde have betalt skat af rejser og ture. Bendt Bendtsen har overfor medierne afvist, at det er et problem, da han har udført det som led i sit arbejde som minister med tæt kontakt til erhvervslivet.
Ministeriet skal komme med en redegørelse i sagen.






