fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt
Drømmer om et liv med smørrebrød

Drømmer om
et liv med
smørrebrød

Annonce:

Få et godt tilbud

Udestue - Vinterhave - Tilbygning

Eva Madsen går i 9. x på Aarupskolen. Efter sommerferien starter hun på uddannelsen til smørrebrødsjomfru på Kold College i Odense, men allerede nu dyrker hun madglæden i fritidsjobbet hos Grøntmanden i Aarup.
Foto: Peter Leth-Larsen
Eva Madsen vil gerne være smørrebrødsjomfru. Måske i Superbest eller i den lokale frokostbutik. Bare arbejdstiderne er gode nok
Aarup: Nogen vil gerne være læge, jurist eller måske filminstruktør.

Men Eva Madsen drømmer om at lære at lave mad og leve af det.

- Jeg kunne godt tænke mig at blive smørrebrødsjomfru, fortæller den 15-årige skolepige fra Aarup.

Hun er en af tre elever fra 9. x på Aarupskolen, som har valgt at starte på en erhvervsuddannelse efter sommerferien.

- Jeg er rimeligt skoletræt, så jeg gider ikke sidde på min flade hele dagen, forklarer Eva Madsen.

Hun har længe vidst, at hun gerne vil arbejde med mad, men at karrierevalget netop faldt på smørrebrødsjomfru, er der en meget jordbunden grund til.

- Jeg havde tænkt på at blive kok, men de har nogle åndsvage arbejdstider, så det gider jeg ikke, slår Eva Madsen fast.

- Det var bare lige det

Efter sommerferien skal smørrebrødsdrømmen forfølges på Kold Colleges linje Mad til Mennesker i Odense.

Den besøgte hun, da klassen var ude på brobygning, og det gav hende en god mavefornemmelse.

- Det var bare lige det, siger Eva Madsen med eftertryk.

- Jeg kunne godt lide skolen, og det ser ud som om de forskellige linjer har et godt sammenhold, forklarer hun.

At uddannelsesvalget betyder, at hun skal med tog og bus tidligt hver dag for at nå i skole, generer hende ikke.
- Jeg vil gerne arbejde et sted, som er stille og roligt, men stadig have en god karriere, siger Eva Madsen.

- Jeg synes ikke, at der er så stor forskel på at skulle op klokken seks eller klokken syv, siger Eva Madsen.

Hjemmefra har hun fået stor opbakning til uddannelsesvalget.

- Mine forældre synes, at det er fint nok, at jeg har valgt det, jeg har, siger Eva Madsen.

Hun har selvfølgelig diskuteret uddannelsesmulighederne med sin mor, men beslutningen var hendes egen.

Og det generer hende slet ikke, at hun ikke kommer til at følges med nogen af hendes nuværende klassekammerater næste år.

- Jeg vil gerne ud og møde nye mennesker, siger hun, selvom hun nok mener, at hun kommer til at savne nogle af kammeraterne lidt.

Ved siden af skolen dyrker hun sin kærlighed til mad i fritidsjobbet hos Grøntmanden på hovedgaden i Aarup.

Indimellem går hun også til hånde i den lokale Superbest, hvor hun var i praktik, og hvor hendes mor også arbejder.

Der kunne hun også godt se sig selv arbejde, når hun bliver færdig.

- Jeg vil gerne arbejde et sted, som er stille og roligt, men stadig have en god karriere, siger Eva Madsen.

Men først skal hun finde sig en praktikplads.

- Måske vil jeg søge i Fakta, eller måske i Frokosten i Aarup, siger hun.

Madlavningsglæden til trods har hun ikke tillagt sig særligt fine fornemmelser, når det gælder livret.

- Det må være en baconburger nede fra grillen, siger hun.

Læs mere om uddannelse i Fyens Stiftstidende søndag.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0