fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

Investeringer betaler
sig sparer liv og penge

Når kommunerne sætter penge af til at bekæmpe sorte pletter og farlige kryds, kan de spare betydelige beløb. For selv små uheld koster kommunen kassen
Hver gang vejdirektoratet eller kommunen bestemmer sig for at ændre et kryds, lave nye vejstriber, sætte et skilt op eller lave en ny cykelsti, sker det efter nøje regnskaber, der helst skal opklare én ting: Hvor sparer vi flest penge og flest liv?

Det er trafiksikkerhed efter nøje opgjorte kalkyler. Og faktisk giver det god mening. For hver eneste mønt der bliver kastet efter sikker trafik, er en mulighed for kommunen for at spare både liv og penge. Og alene et lille uheld kan vise sig endog meget dyrt for en kommunekasse.

Hvert uheld koster millioner

Hver eneste gang et menneske kommer galt af sted i trafikken koster det i gennemsnit samfundet 1.389.453 kroner, viser udregninger fra Transportministeriet.

Af det beløb ender langt størstedelen af udgifterne hos kommunen.

Og siden kommunalreformen, der overlod omkring 80 procent af amtets veje til kommunerne, er udgifterne for kommunen kun blevet højere.

- Da amtet forsvandt, røg en lang række udgifter på sundhedsområdet videre til kommunerne, siger Jens Lauritsen overlæge for Ulykkes Analyse Gruppen på OUH.

Han har lavet specifikke udregninger på, hvad en ulykke koster kommunerne i dag i forhold til for 10 år siden.

- Og vi kan se, at kommunerne i dag betaler to til tre gange så meget på omkostningerne ved en ulykke, som de gjorde tidligere. Det løber hurtigt op når indsatsen skal løbe over mange år, forklarer han.

Det skyldes, at kommunerne i dag skal løfte både fysioterapi, genoptræning, hjælpemidler, plejehjemsophold, sygedagpenge og førtidspension for de mennesker, der kommer galt af sted.

Kan spare 400 millioner

Det har man indset i de fleste kommuner, hvor indsatsen derfor nu planlægges ud fra, hvor meget man sparer ved en lille indsats. Alene i Odense Kommune har man afsat 90 millioner kroner til øget trafiksikkerhed over en seks-årig periode.

Det lyder af meget, men til gengæld regner kommunen med at spare 66 dræbte og alvorligt tilskadekomne. Og samtidig score en gevinst på 400 millioner kroner på ulykkesomkostninger.

Altså i sidste ende et overskud på 310 millioner kroner og 66 menneskeliv.

- Alt i alt er der er ingen grund til ikke at lave trafiksikkerhed i kommunerne, for man bruger måske pengene ét sted, men de kommer tilbage igen et andet, siger Jens Lauritsen.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30