Almexaefterlyserpolitikere
Almexa
efterlyser
politikere
Direktørene Bjarne Caspersen og Roar Jensen ejer i fællesskab virksomheden Almexa, der blandt andet er underleverandør til forsvars- og sikkerhedsindustrien.
Foto: Ole Friis
Seneste Nyt
Business-Fyn
Valget af nye kampfly til forsvaret kan få afgørende betydning for små og mellemstore virksomheder som fynske Almexa.
For Almexa ApS i Odense med 10 ansatte kan det få meget stor betydning, hvilket nyt kampfly det danske forsvar køber.Almexa fremstiller komplicerede emner i aluminium, og virksomheden er allerede i dag underleverandør til forsvars- og sikkerhedsindustrien.
Derfor satser virksom- heden også på at få en del af kagen, når staten skal bruge ca. 20 milliarder på nye kampfly.
I alt ventes det nye forsvarsforlig at indeholde indkøb for mellem 30 og 40 milliarder kroner.
Det samme satser en stribe andre små og mellemstore fynske virksomheder på.
Et fly er fløjet
Af de tre kampfly, som valget står mellem, er et enkelt fritaget for modkøbsaftaler.Det er det amerikanske kampfly Joint Strike Fighter fra flyfabrikken Lockheed. Her har Danmark aftalt at være med i udviklingen af flyet, og derfor er der dispenseret for modkøb.
Erhvervs- og Byggestyrelsen administrerer modkøbsaftaler, og styrelsen har opgjort, at danske virksomheder indtil nu har fået ordre på ca. 300 millioner kroner.
Af den pulje penge er 95 procent placeret hos blot tre større danske virksomheder.
For Joint Strike Fighter taler, at allierede lande som USA, Holland og Norge har valgt den som kampfly.
Svensk modkøb
I den anden ende af skalaen ligger kampflyet Gripen NG fra den svenske SAAB-koncern.SAAB-koncernen har lovet 180 procent modkøb, hvis Danmark vælger det svenske fly.
- Allerede nu har vi samarbejdet med folk fra SAAB, der har hjulpet os med forskellige certificeringer i vores produktion, siger direktør Bjarne Caspersen, der sammen med Roar Jensen ejer Almexa.
Hvad de savner er, at for eksempel økonomi- og erhvervsministeren kommer på banen i forbindelse med flykøbet, så danske erhvervsinteresser kan tilgodeses.






