fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
God plads til lyse indfald

God plads
til lyse
indfald

Annonce:

Ledige lejligheder

Odense Bolig ApS udlejer spændende lejligheder til konkurrencedygtige priser på attraktive adresser.

Trappen er egentlig ny, men den er holdt i den gamle stil, der præger det gamle fiskerhus. Pakkekalenderen har Pernille Albers syet i det fine, engelske Liberty-stof. Bag døren med sort tavlelak ligger Katrines værelse.
Foto: Steen Heiberg
Pernille Albers har pyntet familiens gamle fiskerhus i Seden Strandby med hjemme- lavet julepynt og dekorationer
Det er fjerde gang i år, det gamle fiskerhus i Seden Strandby er trukket i julestadsen. Og det er ikke en hvilken som helst slags stads. Det er syet, hæklet, strikket, klippet, broderet eller dekoreret af Pernille Albers, der bor sammen med sin mand, Ulrik Buhl, og parrets to børn, Katrine på 10 år og Matilde på fem år.

Pernille Albers er sådan en kvinde, der kan få to lys, en rose i sart rosa og noget mos til at ligne en million på ingen tid.
God plads til lyse indfald

Det ligger til kvinderne i Pernille Albers' familie, og næste generation af kreative kvinder synes sikret ved et kig ind i døtrenes værelser.

De får også deres kalendergave i 24 poser syet af det fineste Liberty-stof, hvorpå hvert tal er sirligt broderet. Det gamle mønster har Pernille Albers fundet i en bog på et loppemarked. Gamle håndarbejdsblade og -bøger er en guldgrube for sådan en som hende.
God plads til lyse indfald

Poserne hænger tæt op ad den hvide trappe til stuen ovenpå og er også en halvanden meter lang juledekoration i køkkenet.

Meget af årets hjemmelavede julepynt er at finde i julebogen "Hjerterum og juleknas", som lige er udkommet på Gyldendal. Bogen har Pernille Albers lavet i samarbejde med fotograf Inge Skovdal og ernærings- og husholdningsøkonom Gitte Heidi Rasmussen. Derfor pyntede hun hjemmet op med julepynt, så der kunne blive taget billeder til bogen. Anden gang, hun pyntede, var til månedsmagasinet Kreative Kvinder, hvor Pernille Albers er fast bidragyder. Tredje gang var til netportalen Himmelrummet, hvor hun og Inge Skovdal tilbyder trendartikler til forskellige livsstilsmagasiner.
God plads til lyse indfald

Nu, fjerde gang, bliver al den fine julepynt hængende - for det er snart jul. Pernille Albers er dog allerede langt henne i det nye år med ideer, der venter på at komme ud i det fri.

Ideerne myldrer frem, når hun er på inspirationstur rundt i europæiske storbyer - gerne Amsterdam, Berlin og København - eller sidder i karnappen på førstesalen og kigger ud på Odense Fjord.

Totalrenovering

Det var en kunde i Pernille Albers' blomsterforretning, Maude, i Skibhuskvarteret, der for 11 år siden gjorde opmærksom på, at et af de små huse i Seden Strandby var til salg. Parret købte det for næsten ingen penge og havde derfor rigeligt til istandsættelsen. Det var også nødvendigt.
God plads til lyse indfald

- Det var noget af en omgang, og så var jeg oven i købet gravid med vores ældste. Jeg kan huske, at jeg sad nede i udgravningen til køkkengulvet og spiste pizza, mens jeg stirrede opgivende frem for mig, fortæller Pernille Albers.

Hun sad også og kiggede ud over fjorden, lige efter hun havde solgt blomsterforretningen sidste år. Efter 14 dage besluttede hun endelig at gøre det, hun allerhelst ville: være kreativ på fuld tid. Ikke bare med blomster, men også smykker, håndarbejde, børnetøj og tekstiler. Og 3. december var hun i Aftenshowet i DR, hvor hun pyntede hele studiet.

Kreativt værksted

Det er hjemmet, der må lægge vægge og ikke mindst borde til udbruddene af kreativitet. Her forvandler store og små rosenhoveder, sukkerknalder, kochia-grene og husløg sig til dekorationer og kranse. Derfor var det nødvendigt at etablere et stort bryggers, hvor der er plads til at prøve ideerne af.
God plads til lyse indfald

Bryggerset har Ulrik Buhl bygget op af mdf-plader, der skjuler alle de irriterende rør, varmtvandsbeholderen og faldstammen. Lågerne er fremstillet af affaldsbrædder og forsynet med hesteboksbeslag. Et typisk eksempel på, at familien har helt sin egen stil og gerne gør det selv. Faktisk er huset ét stort kreativt værksted.

Nyt køkken

Inden renoveringen fik parret hjælp af nogle af hans venner, der er arkitekter. Anbefalingen lød på at flytte trappen fra den ene ende af køkkenet til den anden ende. Også selv om det betød farvel til den gamle trappe.
God plads til lyse indfald

Vinkelstuen blev også inddraget til køkken, så der var mulighed for at sidde og spise der. Skillevæggen mellem det nye køkken og værelset ud mod vejen blev bygget op af gasbetonelementer og glassten.

- Vi var bange for, at køkkenet ville blive for mørkt, hvis der ikke kom lys ind fra den side også, forklarer Pernille Albers.

Det er det bestemt ikke blevet. Der er tværtimod plads til lyse indfald året rundt.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30