Blemandblevskiftet
Blemand
blev
skiftet
En hjælpsom forælder hjalp den 20-årige med at få skiftet ble i Børnehuset Strikkegården. Her troede man på den 20-åriges mand historie om, at han havde haft et epilepsianfald og derfor havde lavet i bukserne. Da sandheden gik op for pædagogerne, meldte de straks sagen til politiet, og Odense Kommune sendte en advarsel ud til samtlige kommunale dagsinstitutioner. Men nu har politiet fundet frem til manden, og han vil blive sigtet for blufærdighedskrænkelse.
Foto: John Fredy
Mest læste
Odense
Seneste Nyt
Odense
Velmenende forælder skiftede 20-årig i Børnehuset Strikkegården. Derefter advarede kommunen daginstitutionerne om manden.
MUNKEBJERG: En syg mand, der trængte til hjælp.Sådan tænkte man i Børnehuset Strikkegården på Bjerregårdsvej den 16. september, hvor en 20-årig fremmed mand fortalte, at han havde haft et epilepsianfald, og at han gerne ville have skiftet sin ble.
Og det fik han. Af en flink forælder, der gerne ville hjælpe.
- Manden kom ned at ligge på et bord, og der var ganske rigtigt afføring i bleen. Så hun skifter ham, fortæller politikommissær Leif Sigvardt fra Fyns Politi.
Politiet kender den 20-årige. Han bor i Sydøstjylland og vil nu blive sigtet for blufærdighedskrænkelse og forsøg på samme.
At manden faktisk var så glad for at blive skiftet, at han lå med rejsning, da bleen blev taget af, havde kvinden slet ikke regnet med.
- Hun fortalte, at det havde været stærkt grænseoverskridende, siger Leif Sigvardt.
Manden gik igen, og episoden blev meldt til politiet.
Marianne Olsen er daglig leder af Strikkegården. Hun ønsker ikke at blive interviewet om sagen, men bekræfter, at manden blev skiftet i børnehaven.
Det skete omkring klokken 16 om eftermiddagen, og ingen af institutionens børn så, hvad der skete. Derfor har forældrene heller ikke fået noget at vide, fortæller hun.
- Der var ingen af børnene, der overværede det overhovedet, og derfor syntes vi ikke, at der var nogen grund til at skabe utryghed ved at involvere forældrene, siger Marianne Olsen.
Alt tyder da også på, at den unge mand med bleen bare opsøgte børnehaven, fordi det var - ja - en børnehave. Strikkegården er da også kun en ud af flere odenseanske daginstitutioner, der har haft besøg af ham.
Blandt andet havde Musikalsk Børnehave i Albanigade også lukket ham ind fire dage tidligere.
Souschef Lene Held fortæller, at den 20-årige bad om at komme ned at ligge på børnenes puslebord. Det nægtede hun og sagde, at hun ville ringe efter hjælp. Men han ville kun have hjælp til at få skiftet ble, og så forsvandt han.
Polititelefoner ringer
Efter den unge mands besøg på Strikkegården, sendte Odense Kommune en advarsel ud til alle byens kommunale børnehaver. Ifølge institutionschef Britta Carl stod der, at pædagogerne skulle være opmærksomme på den unge mand, og at de skulle være opmærksomme på, hvem de lukkede indenfor.Og så er vi fremme ved i går, hvor Louise stod frem i Fyens Stiftstidende - netop for at bringe en advarsel mod blemanden, som hun i god tro havde taget med hjem for at hjælpe.
Louises historie fik telefonerne til ar ringe hos Fyns Politi. Flere mennesker havde snakket med den 20-årige, og med tre nye henvendelser fandt politiet i går formiddag så ud af, hvem den 20-årige er, og at han bor i Sydøstjylland.
Læs mere i Fyens Stiftstidende fredag



