eBay køberBlå Avisfor 2,1milliard
eBay køber
Blå Avis
for 2,1
milliard
ebay køber Den Blå Avis.
Seneste Nyt
Business-Fyn
- 2013-05-18 09:26 Tre kinesere sprang i døden
- 2013-05-18 00:56 - Jeg slår dig ihjel: Elendige arbejdsvilkår på toprestauranter
- 2013-05-17 20:03 En Netto-gul tørklæde-aktion
- 2013-05-17 17:14 Brøndby-aktie i hopla efter sejr over FC Nordsjælland
- 2013-05-17 17:09 USA's antidopingchef: Vi har intet set fra UCI
Amerikanske eBay, der verdens største internetauktion, køber Den Blå Avis med onlinevirksomheden dba.dk og bilbasen.dk for 2,1 milliard kroner.
Amerikanske eBay, der verdens største internetauktion, køber Den Blå Avis med onlinevirksomhederne dba.dk og bilbasen.dk for 2,1 milliard kroner. Dermed kommer Danmarks samlet set største rubikannoncemarked på amerikanske hænder.Såvel den printede avis som de to succesfulde sites vil dog fortsat blive drevet fra Danmark, og kontorerne i Århus, København, Herlev og Thisted opretholdes, oplyses det.
- Vi overtager en succesfuld, veldrevet virksomhed med cirka 300 gode medarbejdere. Forretningen er i konstant vækst i Danmark. Med den succes som udgangspunkt, er vi parat til at realisere nye udfordringer i hele Skandinavien, siger Jacob Fonnesbech Aqraou, administrerende direktør i eBay's globale rubrikannonce-forretning.
Grundkonceptet bag - og navnene på - de to populære sites, vil der ikke blive rørt ved, men eBay vil inden jul have gennemført en række forbedringer til gavn for brugerne, oplyser direktøren, der regner med at ansætte flere medarbejdere til projektet.
Prøv Fyens Stiftstidende eller Fyns Amts Avis GRATIS i 21 dage





