29. september 2008 04:00

Send artiklen Lejer: Skytteparken er helvedes forgård til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:
Billede
Da Rikke Jomsdal flyttede ind i sin lille lejlighed i Skytteparken, skete det med storslåede løfter fra udlejeren Brian Rohde om spabad i kælderen og swimmingpool på fællesarealerne.
Foto: THOMAS FREDBERG
Se flere billeder

Lejer: Skytteparken er helvedes forgård

Elendige boliger udlejes til overpriser i Odense.
TARUP: - Det er helvedes forgård, udbryder en lejer, da Fyens Stiftstidende banker på døren for at høre, hvordan det er at bo i Skytteparken, Saxovej 75, i Odense.

Og det er da også et ret trøstesløst miljø, der omgiver beboeren. Indkørslen prydes med huller i asfalten, et par unge mænd lufter deres kamphunde, betonmurene har revner, og i flere af opgangene er der fugtpletter på murene.


2 anbefaler denne artikel

Saxovej 75 er sådan et sted, man ikke har lyst til at betale meget i husleje for.

Men det gør flere af beboerne nu alligevel. De betaler helt op til 3000 kroner pr. måned. Og det selv om Huslejenævnet så sent som i august afgjorde, at en lejer kun behøvede at betale cirka 1366 kroner i husleje.

Betaler dyrt for lejlighed

Fuldmægtig Søren Larsen fra Huslejenævnet i Odense fortæller, at der de seneste fem år har været cirka 25 sager, hvor lejere har klaget over deres husleje i Skytteparken - Skytteparken har 131 lejemål. I flere af sagerne har klagerne fået nedsat deres husleje med helt op til 30 procent.

Rikke Jomsdal flyttede ind i Skytteparken for to måneder siden. Hun betaler 2200 kroner om måneden. Med forbrug løber det op i 3100 kroner for en lille etværelses lejlighed, hvor vinduerne ikke er tætte. Desuden er der rust i vandet. Så toilettet og badekarret har gule misfarvninger.

- Den bygning, hvor jeg bor, minder mest om et slumkvarter, så jeg føler mig ærlig talt lidt snydt, siger Rikke Jomsdal. Hun har nu tænkt sig at klage til huslejenævnet.

- 3100 kroner er mange penge for så lidt, som hun siger.

Da Rikke Jomsdal flyttede ind, skete det ellers med storslåede løfter fra udlejeren om spabad i kælderen, swimmingpool på fællesarealerne og elefantskulpturer i indkørslen. På www.luksusudlejning.dk kan man se billeder af denne fremtid. Udlejeren Brian Rohde har lovet disse tiltag i flere år. Alligevel er de endnu ikke kommet.

I august i år fik den tidligere lejer Toke Hammeleff medhold i, at han betaler for meget i husleje. Han boede i en lejlighed, hvor fugt havde fået køkkenelementerne til at rådne. Det lugtede fælt.

Fik nedsat huslejen

I huslejenævnet fik han nedsat sin husleje med 30 procent til 1366 kroner. Lejerforening Fyn førte sagen for klageren, og ifølge Ulla Hansen fra foreningen forsøgte Brian Rohde ikke at bevise, at den høje husleje var korrekt.

- Det ved han godt, at han ikke kan, siger hun og fortæller, at Lejerforening Fyn løbende fører sager mod ham.

- Han skal følge reglerne, så enkelt er det, siger hunUlla Hansen.

- Og det gør han ikke?

- Han ved godt, at han skal sætte huslejen efter det omkostningsbestemte, og det har han noget svært ved.

- Så han sætter ikke huslejen korrekt?

- Nej. Det kan man jo se, når man kan få den sat ned, siger Ulla Hansen, der har svært ved at se, at de trøstesløse omgivelser snart skulle blive til luksuslejligheder.

Brian Rohde ønsker ikke at tale med Fyens Stiftstidende.
Billede
De nedslidte trappeopgange i Skytteparken ligner noget, der er løgn. Det er svært at se, om der er en renovering i gang eller om et eller andet er gået helt i stå. Nok mest det sidste ...
Foto: Thomas Fredberg




På forsiden lige nu